Kinkiety-rodzaje i przeznaczenie
Kinkiety i ich zadania

Kinkiety to rozwiązania, które budzą niezbyt przyjemne skojarzenia. Trudno się temu dziwić, w latach osiemdziesiątych królowały bowiem pod postacią wielkich i nieco szpecących lamp. Dziś można jednak mówić o tym, że przechodzą swój renesans. Są eleganckie, niewielkie i niedrogie, a tym samym cieszą się zainteresowaniem ze strony sporej grupy fanów. Ich ponownymi odkrywcami stali się przede wszystkim Skandynawowie poszukujący oszczędności. Z czasem kinkiety powróciły więc do łask również poza Skandynawią. Ich ogromnym atutem jest zresztą między innymi to, że znakomicie sprawdzają się nawet w niewielkich pomieszczeniach takich, jak choćby toaleta oraz garderoba.

Warto też zwrócić uwagę na to, że te eleganckie i szykowne sprawdzają się nie tylko w salonie, ale również w sypialni. W sprzedaży dostępne są również kinkiety metalowe. Te są najbardziej zbliżone do rozwiązań cenionych przez Skandynawów, powszechnie uważa się je przy tym za wyjątkowo atrakcyjną ozdobę w każdej kuchni. Kinkiety można z powodzeniem instalować również w łazience, gdzie doświetlają umieszczone nad umywalką lustra. Nie ma zresztą pomieszczenia, w którym nie prezentowałyby się dobrze, choć same pełnione przez nie funkcje często się zmieniają. Kinkietom w sypialni poświęca się szczególnie wiele uwagi, trudno przy tym nie zgodzić się z tym, że zainteresowanie nimi jest w pełni uzasadnione.

Od światła w tym pomieszczeniu oczekuje się, że nie będzie zbyt mocne. Znacznie wyżej cenione jest te, które charakteryzuje ciepło oraz pewna delikatność, buduje ona bowiem klimat i sprzyja odpoczynkowi. Oczywiście, rozwiązaniem, które sprawdza się najlepiej jest w takiej sytuacji zastosowanie nie jednego, ale kilku źródeł światła. I tu właśnie pojawia się przestrzeń, którą mogą wypełnić kinkiety, są one bowiem niezawodne wówczas, gdy zależy nam na świetle niezbędnym do czytania. Ciekawym i coraz bardziej popularnym rozwiązaniem są też kinkiety wyposażone w specjalny ściemniacz. Dzięki niemu w każdej chwili można samemu decydować zarówno o intensywności, jak i mocy oświetlenia.

Zobacz również
Kinkiety-rodzaje i przeznaczenie

Kinkiety to rozwiązania, które powinny spodobać się wszystkim osobom myślącym o ciekawym oświetleniu domu i udekorowaniu ściany w sposób stylowy. Od niedawna zwraca się przy tym uwagę na...